Jak dobrać odpowiednie płetwy do Twoich potrzeb?

Zanim zaczniesz swoją przygodę z nurkowaniem, powinieneś wiedzieć, że najpierw powinieneś skompletować swój sprzęt nurkowy, a przynajmniej podstawowe ABC. Zanim dokonasz zakupu zorientuj się najpierw jak powinieneś dobrać odpowiednie płetwy do nurkowania w stosunku od swoich podwodnych potrzeb.

pletwy_do_nurkowania

Nurkowanie i snorkeling, tak samo jak freediving to różne dziedziny, które wymagają zupełnie innego sprzętu. Płetwy projektowane do każdego z wymienionych sportów są zupełnie w inny sposób i uwzględniają różne materiały. Płetwy do nurkowania są przede wszystkim płetwami paskowymi, twardym i raczej szerszym piórze. Płetwy projektowane do poruszania się pod wodą mają przede wszystkim zapewnić odpowiedni ciąg – płetwy paskowe muszą być również dobrze dopasowane pod buta. Jeśli myślisz o nurkowaniu w pełnym sprzęcie – wybierz płetwy paskowe, które nie mają bardzo skomplikowanej konstrukcji i są solidne.

nauka-nurkowania

Płetwy do snorkelingu i free divingu to już zupełnie inna bajka. Płetwy takie są zazwyczaj kaloszowe i bardzo lekkie. Nurkowanie na powierzchni wymaga utrzymania się na obszarze do około 5 metrów głębokości i do szybkiego pływania na powierzchni wody. Będą do tego idealne płetwy kaloszowe z gumowymi wstawkami na piórach. Będą wtedy nieco miększe, aczkolwiek nie zmęczą tak nóg i sprawią, że będziesz mógł cieszyć się z nurkowania jeszcze dłużej!

Płetwy do free divingu to jeszcze inna sprawa. Powinny być jak najdłuższe i jak najbardziej giętkie, aby pozwoliły na naturalny ruch w wodzie. Płetwy do free divingu to płetwy specjalistyczne ich cena jest niestety nieco wyższa od zwykłych płetw kaloszowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *