Co jest ważne w nurkowaniu – ekipa? Nurkować w grupie czy w pojedynkę?

Co tak na prawdę jest ważne w nurkowaniu możliwość wejścia pod wodę, czy to z kim pod tą wodę właściwie schodzimy. Opinie są równe, jedne mówią o tym, że nurkować powinno się samemu, bo wtedy tylko my przed sobą odpowiadamy za swoje błędy. Druga zaś mówi o tym, że w nurkowaniu podstawą jest partner do nurkowania.

W zasadzie kursy nurkowe zwykle odbywają się w parze. Młodzi kursanci uczą się opierać pod wodą na bardziej doświadczonych nurkach, jednak kiedyś tą pępowinę trzeba odciąć. Nurkowanie nie jest niestety sportem zespołowym. Wchodzisz  i wychodzisz z wody sam i tu zaczynają się schody. Podczas sytuacji awaryjnej, bądź stresującej, często podczas paniki ludzie nie do końca kontrolują swoje zachowanie. Zdarza się, że partner nurkowy jest bardziej poszkodowany od osoby z awarią. Zostaje mu wydarty ustnik z powietrzem, ściągnięta maska. Wtedy rodzi się pytanie, czy nie lepiej schodzić pod wodę samemu? Przygotować sobie zestaw awaryjny i nie przejmować się zagrożeniem ze strony innych.

nurkowanie_kurs_nurkowy_nurkowanie_w_grupie_aquamatic

Nurkowanie w pojedynkę wiąże się z tym, że nigdy nie możesz być pewien, że samego siebie nie zawiedziesz. Zdarzają się przecież zemdlenia pod wodą, zasłabnięcia, to również może zdarzyć się Tobie. Nurkowanie z ekipą wymaga dobrania jak najlepszej grupy osób, ludzi, na których będziecie mogli polegać, ale którzy nie będą opierać całego nurkowania tylko na drugiej osobie. Ich doświadczenie ma olbrzymie znaczenie i powinniście być tego świadomi.

Ludzie, z którymi nurkujesz powinieneś zmieniać, aby dowiedzieć się jak najwięcej i uczyć od siebie wzajemnie. Ludzie po czasie przyzwyczajają się również do Twojej obecności, jeśli jesteś dobry, zaczną przenosić na ciebie swoją odpowiedzialność pod wodą, a to nie jest już dobre. Zanim wejdziesz pod wodę musisz zdecydować, czy robisz to w grupie, czy samemu, obie opcje niosą ze sobą ryzyko, tylko Ty zdecydujesz, która opcja odpowiada Ci bardziej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *